"Biegnij, chłopcze, biegnij"
Po premierze naszego filmu pojawiły się najróżniejsze recenzje, te mniej i bardziej pozytywne, za wszystkie bardzo dziękujemy, pozytywne nas cieszą, a te bardziej krytyczne przyjmujemy z pokorą.
- "Biegnij, chłopcze, biegnij": obrzezane dzieciństwo
- Małgorzata Steciak "Biegnij, chłopcze, biegnij": wojna oczami dziecka - recenzja
- Tadeusz Sobolewski "Bieg przez Holocaust"
- Recenzja filmu "Biegnij chłopcze, biegnij"
- Recenzja filmu "Biegnij chłopcze, biegnij"
- "Bracia Tkacz - nowe gwiazdy kina?"
- Dagmara Romanowska "Biegnij, chłopcze, biegnij": Głównie dla młodego widza (Stopklatka.pl)
- Andrzej i Kamil Tkacz o filmie "Biegnij, chłopcze, biegnij": to naprawdę wywarło wrażenie (onet.film)
- Dagmara Romanowska Bracia Tkacz: nie są zwykłymi chłopcami (onet.film)
- Zdzisław Haczek "23. Film Festival Cottbus: O dwóch takich, którzy ukradli... film!"
- Zdzisław Haczek 23. Film Festival Cottbus wystartował przejmującą premierą" (GazetaLubuska.pl)
- "Biegnij, chłopcze, biegnij": 15-minutowa owacja (Interia.pl)
- „Biegnij, chłopcze, biegnij” z nagrodą w Cottbus (TVP.INFO)
Na uwagę na pewno zasługują także, Andrzej i Kamil Tkacz, którzy brawurowo przekazali emocje i chęć przetrwania.
Bracia Tkacz, tworzący wspólnymi siłami rolę Jurka Staniaka, pokazują, że są obecnie najbardziej obiecującymi aktorami dziecięcymi polskiego kina.
Film Pepe Danquarta utrwala taką właśnie pamięć (...) Nie oskarża Polaków ani ich nie wybiela. Nie wygraża Bogu ani nie głosi wiary. Nie ma też uogólniających, dydaktycznych ani polemicznych ambicji. Ogląda się go jak zwykły film przygodowy dla młodzieży.
Najmocniejszym punktem filmu są zdecydowanie bracia Tkacz, którzy odtwarzają historię młodego chłopca. Co ciekawe robią to wymiennie, czego widz nie będzie w stanie dostrzec. Po udany debiucie w „Chce się żyć” to kolejna odsłona, która dość mocno zaznacza miejsce bliźniaków w polskiej kinematografii.
Przez ekran przewija się cała plejada naszych gwiazd - od Zbigniewa Zamachowskiego w niewielkiej, acz kluczowej roli ojca Srulika, przez Mirosława Bakę, Przemysława Sadowskiego, Izę Kunę, aż po Grażynę Szapołowską. Znakomicie wypadają bracia Andrzej i Kamil Tkacz - którzy wspólnie zagrali głównego bohatera. Bliźniacy (wspomożeni przez charakteryzację) są nie do odróżnienia, przede wszystkim zaś - wiarygodni. Kamil już kilka miesięcy temu zwrócił na siebie uwagę rolą w "Chce się żyć". Andrzej bratu talentem dorównuje. Na ekranie widać postać, a nie dzieciaki, które ubrano w archaiczny kostium i na tym skończono pracę.
Wreszcie bliźniacy, z których jeden zyskał już światową sławę. Mowa tu o Andrzeju i Kamilu Tkacz. Drugi z chłopców wystąpił u boku Dawida Ogrodnika w "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy. Ta rola przyniosła mu wielkie uznanie nie tylko w Polsce, ale i na międzynarodowym festiwalu filmowych w Montrealu, gdzie film otrzymał główną nagrodę.
Bracia Tkacz - Kamil (znany już z "Chce się żyć") oraz Andrzej tworzą wspólnymi siłami spójną postać i pokazują, że są najzdolniejszymi dziecięcymi aktorami polskimi ostatnich lat.
W filmie zobaczymy Andrzeja Tkacza oraz jego brata bliźniaka Kamila (debiutował w „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy). Drugi z wymienionych chłopców ma już na swoim koncie udział w filmie który zachwycił międzynarodową publiczność. Mowa tu o „Chce się żyć”, gorąco oklaskiwanym i nagrodzonym na festiwalu filmowym w Montrealu dziele Maćka Pieprzycy. Obu braciom życzymy dalszych sukcesów na świecie. Jak do tej pory obie produkcje, w których wzięli udział, zdobywają ogromne uznanie poza granicami naszego kraju.
"Chce się żyć"
- Łukasz Muszyński "Chce się oglądać" (Filmweb)
Wreszcie tandem Dawid Ogrodnik/Kamil Tkacz wcielający się w małego i dużego Mateusza. Pierwszy zabłysnął dzięki udziałowi w "Jesteś bogiem", ale dopiero w "Chce się żyć" pokazał, jak dobry i nieoczywisty potrafi być przed kamerą. Drugi jest chlubnym wyjątkiem w polskim kinie opanowanym przez małoletnich aktorów o charyzmie i umiejętnościach ameby.
- Beata Zatońska „Chce się żyć” – seria olśnień (TVP.Info)
- Konrad J. Zarębski "Przebić skorupę od środka"(PortalFilmowy.pl)
Być może widzieliśmy już takie filmy, by wspomnieć choćby o "Rain Manie", ale ten szczególny gatunek filmowy, który skupia się na samodzielnym pokonywaniu ograniczeń własnej ułomnej fizyczności, ma wiele kanonów. Każdy z nich wyznacza osobowość bohaterami, a właściwie osobowość aktora, który się w taką postać wciela. Osobowość Dawida Ogrodnika jest wielka, to widać w każdym jego geście, drgnieniu mięśnia, wydawanym dźwięku. A jak wielki musi być potencjał Kamila Tkacza, który gra Mateusza w dzieciństwie!
- Gosia Borowska "Były momenty, kiedy mówiłem – stop!” Dawid Ogrodnik o roli w filmie „CHCE SIĘ ŻYĆ” (Kinoactive.pl)
- Katarzyna Kasperska "Wykrzyczeć całej Polsce prosto w twarz" (WP.pl)
- Błażej Hrapkowicz "Spojrzenie Mateusza" (Dwutygodnik.com)
- "Chce się żyć": Ogrodnik jak Day-Lewis? (Interia.pl)
Nieletniego Mateusza zagrał fenomenalnie uzdolniony debiutant Kamil Tkacz, którego niezwykła kreacja porównywana jest przez krytyków do roli Leonardo Di Caprio w "Co gryzie Gilberta Grape'a".