Wrzesień 2013 - Festiwal Filmowy w Gdyni

Film "Chce się żyć" został zakwalifikowany do Konkursu Głównego 38. Gdynia - Festiwal Filmowy. Pokaz przedpremierowy odbył się trzeciego dnia Festiwalu.

 10.09.2013 - Pokazy i konferencja prasowa

Trzeciego dnia Festiwalu odbył się przedpremierowy pokaz dla prasy oraz pokaz konkursowy. Na obu projekcjach sala była pełna, nawet dziennikarze nagrodzili aktorów oklaskami. Po premierze film nagrodzono owacją na stojąco (4 min i 45 sek - za to film uhonorowano nagrodą Złotego Klakiera). Odbyła się też konferencja prasowa oraz spotkanie z widzami, które trwało ponad godzinę... a na sali było bardzo, bardzo dużo ludzi. Kamil odpowiadał na wiele pytań.

 ("No i wtedy wykosiłem innych na castingu i jakoś udało mi się to zagrać")

Tutaj można obejrzeć konferencję prasową na Festiwalu.

Kilka recenzji pofestiwalowych:

Wreszcie tandem Dawid Ogrodnik/Kamil Tkacz wcielający się w małego i dużego Mateusza. Pierwszy zabłysnął dzięki udziałowi w "Jesteś bogiem", ale dopiero w "Chce się żyć" pokazał, jak dobry i nieoczywisty potrafi być przed kamerą. Drugi jest chlubnym wyjątkiem w polskim kinie opanowanym przez małoletnich aktorów o charyzmie i umiejętnościach ameby. Ciekawe, co z niego wyrośnie?

Źródło: Filmweb

Są tu trzy role, które zasługują na nagrody. Przede wszystkim Dawid Ogrodnik (nagroda w Gdyni za rolę w „Jesteś Bogiem”), który stworzył kreację zapierającą dech w piersiach – bez słów, z ograniczoną mimiką i z ciałem męczonym nieustannymi skurczami mięśni. Jego Mateusz jest mimo tych fizycznych ograniczeń postacią niezwykle wyrazistą, kompletną. Oczami potrafi wyrazić wszystko. Druga świetna rola to zagrana przez Dorotę Kolak matka Mateusza. Bardzo dobry jest też Kamil Tkacz, który zagrał małego Mateusza.

Źródło: TVP.Info 

Być może widzieliśmy już takie filmy, by wspomnieć choćby o „Rain Manie”, ale ten szczególny gatunek filmowy, który skupia się na samodzielnym pokonywaniu ograniczeń własnej ułomnej fizyczności, ma wiele kanonów. Każdy z nich wyznacza osobowość bohaterami, a właściwie osobowość aktora, który się w taką postać wciela. Osobowość Dawida Ogrodnika jest wielka, to widać w każdym jego geście, drgnieniu mięśnia, wydawanym dźwięku. A jak wielki musi być potencjał Kamila Tkacza, który gra Mateusza w dzieciństwie!

Źródło: PortalFilmowy.pl

15.09.2013 - Gala Festiwalu

Podczas Gali Festiwalu film "Chce się żyć" został nagrodzony Nagrodą Publiczności oraz Srebrnymi Lwami!

 

 

Inne recenzje można znaleźć w dziale "Media".