Lipiec 2012 - "Biegnij, chłopcze, biegnij"

Andy

W lipcu Andrzej wziął udział w castingu, tak jak Kamil. Wybrał sobie równie ambitną produkcję i jeszcze trudniejszą rolę. Udało się! Pokonał 700 innych chłopców i został wybrany do roli Srulika / Jurka Staniaka. O czym jest ten film (polski tytuł brzmi "Biegnij chłopcze, biegnij") i dlaczego ma w nim takie dziwne imię?

 

Lato 1942 roku. Srulik ma osiem lat, gdy jako jedynemu członkowi naszej siedmioosobowej rodziny udaje mu się uciec z Warszawskiego Getta i ukryć w Puszczy Kampinoskiej. Na początku żyje z grupą innych dzieci żydowskich, a później sam żywiąc się czym popadnie - owocami lasu, złapanymi zwierzętami i jedzeniem zdobytym ukradkiem w okolicznych wsiach (jedliście kiedyś ślimaka??). Mimo samotności, męczących go koszmarów i nigdy niezaspokojonego głodu, udaje mu się tak przetrwać lato i jesień. Jednakże zbliżająca się zima zmusza go do szukania schronienia wśród ludzi i naraża na ryzyko zdrady.

Wtedy samotna kobieta (w tej roli Elisabeth Duda) ukrywa go przez kilka tygodni i pomaga mu stworzyć nową tożsamość. Srulik przeradza się z żydowskiego uciekiniera w Jurka - polską sierotę. Modli się jak katolik i nosi krzyżyk na szyi. Niestety musi odejść - ale wkrótce zostaje zatrudniony w gospodarstwie u rodziny Wróbel, z którymi spędza zimę. Jednak okoliczne dzieci są nieufne a szczególnie Zygmunt i Srulik znowu musi uciekać, żeby uniknąć zdemaskowania.

Film powstał na bazie prawdziwej historii Yorama Friedmana, przemiłego starszego pana, którego chłopcy mieli okazję poznać na planie filmowym. Ponieważ reżyser, Pepe Danquart, sam ma brata bliźniaka - zabrał na plan filmowy także Kamila i ostatecznie chłopcy rolę Srulika/Jurka zagrali wspólnie.

Yoram

Na planie poznali Grażynę Szapołowską, Zbigniewa Zamachowskiego, Olgierda Łukaszewicza, Przemysława Sadowskiego, Izabelę Kunę i wielu innych wspaniałych polskich i niemieckich aktorów.

Reżyseria: Pepe Danquart

Scenariusz: Heinrich Hadding wg powieści Uri Orleva ("Biegnij, chłopcze, biegnij")

Zdjęcia: Daniel Gottschalk

Obsada aktorska: Andy Tkacz, Kamil Tkacz, Janette Hain, Rainer Bock, Elisabeth Duda, Zbigniew Zamachowski, Grażyna Szapołowska, Olgierd Łukaszewicz, Przemysław Sadowski, Izabela Kuna, Mirosław Baka, Katarzyna Bargiełowska i wiele innych...

Produkcja: bittersuess pictures, Cine-Sud Promotion & Vandertasic, co-produkcja A Company/ EEAP, Erfttal Film- und Fernsehproduktion, B.A. Produktion oraz Quinte Film.

Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak wygląda praca na planie, zapraszamy tutaj - bardzo ciekawy i śmieszny filmik "od kuchni".